Facebook Twitter YouTube Instagram

DISCOGRAPHY

Yeni Rüya

“Yeni Rüya”’da Doğu musikisini, modern bir biçimde sunarak farklı bir tarz yaratan Burhan Öçal, oryantal- elektronika alanından sınır tanımayan Fransız müzisyen Smadj ile farklı beatlerle bu albümün alt yapısını oluşturuyor. Aynı zamanda füzyon aşığı olan Smadj’ın; gelenekle elektroniği ustalıkla birleştirmesinde, hiç kuşkusuz doğduğu toprakların yani Tunus’un kulağında bıraktığı esintiler yatıyor. Aynı benzer esintilerle müziğine yön veren Burhan Öçal, bu albümüyle, bir anlamda şark hüznünü, elektronika ile birleştirerek aşk hararetine su serpiyor.

“Yeni Rüya” Burhan Öçal’ın farklı denizlere açılma, yeni renkler keşfetme isteğinin bir yansıması.  Sanatçı bu isteğini Türk müziğini revize ederek daha güncel hale getirme çabalarıyla yansıtıyor. Bu çabaya Türk Sanat Müziğinin önemli sesi Emel Sayın albümdeki yorumuyla ortak oluyor.Yılların eskitemediği, Türk Sanat Müziğine gönül vermiş sanatçı,“Çile Bülbülüm Çile”, “Beni Seni Unutmak İçin Sevmedim” gibi klasik eserleri yeni yorumlarıyla seslendiriyor.

“Yeni Rüya”’da en dikkat çeken unsur ve Burhan Öçal’ın bir anlamda kendi müzik politikasının göstergesi diyebileceğimiz, yerel olanla evrensel olanın birleşimi. Otantik Türk çalgılarının, elektronikle birleştiren Burhan Öçal, tasavvuf müziğinde kullanılan  vurmalı sazlardan bendirle  çok baskın olmasa da yer yer mistik bir hava yaratıyor. Yaylı çalgıların aranjmanlarını ve yaylı orkestranın şefliğini yapan Volkan Gümüşlü de albüme renk katan usta isimlerden biri.

Burhan Öçal, “Yeni Rüya” ile geçmiş rüyalarımızı, geleceğe taşıyarak, geleneksel müziğimizin özünü bozmadan, yeni anlamlar yaratıyor.

  • Artist:

    Burhan Öçal

  • Release Date:

    2005

  • Genre:

    Electronica, World Music