Facebook Twitter YouTube Instagram

DISCOGRAPHY

Trakya Dance Party

“Hayatım boyunca yaptığım müzik, kendimi ve geçmişimi aramanın yolu oldu. Kendi insanlarımın müziğinden yola çıkıp evrenseli yakalamaya çalışıyorum” diyen Burhan Öçal, “Oynamaya Geldik”te yine hareketli Roman ezgilerini ele alıyor; Trakya ve Balkanlar’ın anonim eserlerini geleneği bozmadan yorumluyor.

Albümün altyapılarında imzası olan Smadj,oryantal – elektronika alanında sınır tanımayan yaklaşımıyla “Kırklareli İl Sınırı”nda olduğu gibi “Oynamaya Geldik”’te de yeni deneyimlere girişmekten kaçınmıyor. Burhan Öçal’ın yorumu ve Smadj’ın düzenlemeleri, yöresel Roman ezgilerini dünyaya taşıyor.

Müzikalite ve ışıltısıyla çok tanıdık; sürpriz düzenleme ve parça seçimleriyle şaşırttığı kadar eğlendiren “Oynamaya Geldik”, Romanların gündelik hayatlarından kesitler aktarıyor. Dinleyicisini, Roman kültürüne tanıklık etmeye çağırıyor:

“Kaynana” parçasında bir gelinin anlattıklarına kulak veriyor; “Kayınço” da eniştenin her daim içen kayınçosuna sitemini dinliyoruz. “Zigoş”, aynı Türk kızına aşık olan Abidin isimli bir Türk ve Gurgule isimli bir Yunan’ın karşılıklı aşık atmalarını anlatıyor.

“Opaz” isimli şarkı, dinleyiciyi Roman düğünlerinin karşılıklı atışma, sitem ve vaatlerini barındırıyor. “Sülo” da, Romanların günlük yaşantılarından ögeler yer alıyor.

  • Artist:

    Burhan Öçal & The Trakya All Star

  • Release Date:

    2006

  • Genre:

    Electronic, Jazz, Folk, World, & Country