Facebook Twitter YouTube Instagram

DISCOGRAPHY

Sultan Orhan

Vurmalılar ustası Burhan Öçal ve çağdaş elektronik müziğin en üretken şarkı yazarlarından biri olarak anılan Pete “Namlook”, uzun soluklu ortak projeleri “Sultan” nın 3.süyle  geri dönüyor.

İki ustanın deneyimi ve müzikal vizyonu ile etno-elektronik bir projeden evrensel bir yapıta dönüşen “Sultan Orhan” gerek elektronik altyapısı ve kullanılan enstrümanların zenginliği, gerekse güçlü lirik ve müzikal anlatımı ve özgün tarzıyla uluslararası bir başyapıt olmaya aday.

Kayıtların bir kısmına 5 yıl önce Almanya – Lüksemburg sınırındaki Klanglabor Hödeshof stüdyosunda başlanan “Sultan Orhan” Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamını yansıtan ve tüm padişahların yaşamından kesitler sunan bir zincirin 3.sü.

Bir yandan Osmanlı tarihini müzikal bir anlatımla veren Öçal-Namlook ikilisi, bir yandan da kişisel müzik vizyonlarını Türk müzik tarihinin çeşitli kesitleriyle harmanlayarak ifade ediyorlar.

Bir çok geleneksel çalgının otantik özelliklerini yitirmeden kullanıldığı bu albümde tüm vurmalılar ve telli sazlarda Öçal var. Tüm sözler Öçal tarafından yazılmış ve seslendirilmiş. Sanatçı “Sultan Orhan”da Türk ritim dilini yeniden keşfediyor, bu dil darbuka ve diğer vurmalılara uyarlanarak yeniden yaratılıyor. Başka bir deyişle Öçal yine vurmalıları konuşturuyor, üstüne de vokaliyle insan sesinin eşsiz hissini işliyor. Zurna, Ahmet Elbasan’a ait. Klarnet ise, Öçal tarafından seneler önce Kırklaeli’nde katıldığı bir düğünde kaydedilmiş.

Post-rave döneminin en etkin akımı “ambient” türüyle adı birebir anılan Frankfurt çıkışlı Namlook ise tamamıyle akustik hissi veren, analog kayıtlara yakın ve bilgisayar kick’lerinden uzak elektronik altyapının mimarı. Albümde önceden kaydedilmiş sample ve sesler olsa da,  (¾’üne) genelde akustik sazların hakimiyeti yapıtı, organik ve otantik kılıyor.

Dipten gelen metal davulların yuvarlanan gürültüsünü kıvrak vurmalılarla başlayan modern zeybek havaları bozuyor. Öçal’ın sesinden yankılanan çarpıcı sözler ve kaotik yapılar Bizans’ın entrikalarına gönderme yapıyor. 4. bölümde Sultan Orhan’ın göz alıcı hükümdarlığını Öçal’ın ağzından dinlerken,  5. bölüm padişahın ölümüne yakılan bir ağıt.

Evrensel ve yerel olanı sindirerek birleştiren albümün son iki bölümü ise bizi yakın tarihimize geri getiriyor. Darbukaya yeniden uyarlanan ritim dilini vokalleriyle harekete geçiren Öçal, klarnet ve vurmalı sazlarla Roman ve Trakya havalarını estirtiyor. Bir ayini anımsatan güçlü vurmalılarla devam eden ve Öçal’ın vokalleriyle son bulan hikaye dinleyeni adeta transa geçiriyor.
Nereden Geliyorsun?
PART I – VII

Burhan Öçal: metal davullar, perküsyonlar, mızraplı tanbur, divan saz, kaşık, ud, vokal ve konuşmalar
Pete Namlook: ek vurmalı çalgılar, synthesizer’lar, dijital montaj, düzenlemeler
Zurna: Ahmet Elbasan (Bölüm I)
Klarnet: N.N

  • Artist:

    Burhan Öçal & Pete Namlook

  • Release Date:

    2004

  • Genre:

    Electronic, Ambient, Experimental, Tribal